Duration of the investment. Number of compounding periods
[4] Duration of the investment, t
t = 3 years, 5 months and 24 days
The investment duration period, in days:
+ 3 years × 360 days / year
+ 5 months × 30 days / month
+ 24 days
t = 1,254 days
[5] Number of compounding periods
Interest compounded: annually (once a year).
Compounding period duration, dcp, is:
360 ÷ 1 = 360 days (one year).
Number of compounding periods:
t ÷ dcp = 1,254 ÷ 360 = 3 + remainder 174
There are 3 full compounding periods.
+ Plus a partial compounding period, of 174 days.
There are 4 compounding periods in total.
Calculation: Future Investment Value. Compound Interest
[6] Project Breakdown.
Step-by-step explanations
Interest compounded: annually
Contribution frequency: monthly
(12 times a year, every 30 days)
Contribution added to the balance:
at the beginning of each compounding period
There are 4 compounding periods in total.
Below, the calculations for each period.
Start year 1.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
11,170.00 + 12 × 2,196.00 =
11,170.00 + 26,352.00 =
37,522.00
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
37,522.00 × (1 + 0.1)1 =
37,522.00 × 1.10 =
41,274.20
Start year 2.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
41,274.20 + 12 × 2,196.00 =
41,274.20 + 26,352.00 =
67,626.20
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
67,626.20 × (1 + 0.1)1 =
67,626.20 × 1.10 =
74,388.82
Start year 3.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
74,388.82 + 12 × 2,196.00 =
74,388.82 + 26,352.00 =
100,740.82
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
100,740.82 × (1 + 0.1)1 =
100,740.82 × 1.10 =
110,814.90
Start year 4.
Duration: 174 days = a partial compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
110,814.90 + 6 × 2,196.00 =
110,814.90 + 13,176.00 =
123,990.90
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
123,990.90 × (1 + 0.1)(174 ÷ 360) =
123,990.90 × (1 + 0.1)0.483333333333 =
123,990.90 × 1.047144134723 =
129,836.35
[8] Compound interest amount, CI
Calculation formula:
CI = FV - (P + Tot. Contrib.)
CI - compound interest amount
FV - Future Investment Value
P - Principal (initial amount)
Tot. Contrib. - Total value of contributions
Calculate the compound interest amount:
CI =
129,836.35 - (11,170.00 + 92,232.00) =
129,836.35 - 103,402.00 =
26,434.35
Answer: