Duration of the investment. Number of compounding periods
[4] Duration of the investment, t
t = 5 years
The investment duration period, in days:
+ 5 years × 360 days / year
t = 1,800 days
[5] Number of compounding periods
Interest compounded: annually (once a year).
Compounding period duration, dcp, is:
360 ÷ 1 = 360 days (one year).
Number of compounding periods:
t ÷ dcp = 1,800 ÷ 360 = 5
There are 5 full compounding periods.
Calculation: Future Investment Value. Compound Interest
[6] Project Breakdown.
Step-by-step explanations
Interest compounded: annually
Contribution frequency: monthly
(12 times a year, every 30 days)
Contribution added to the balance:
at the beginning of each compounding period
There are 5 compounding periods in total.
Below, the calculations for each period.
Start year 1.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
500.00 + 12 × 500.00 =
500.00 + 6,000.00 =
6,500.00
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
6,500.00 × (1 + 0.1)1 =
6,500.00 × 1.10 =
7,150.00
Start year 2.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
7,150.00 + 12 × 500.00 =
7,150.00 + 6,000.00 =
13,150.00
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
13,150.00 × (1 + 0.1)1 =
13,150.00 × 1.10 =
14,465.00
Start year 3.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
14,465.00 + 12 × 500.00 =
14,465.00 + 6,000.00 =
20,465.00
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
20,465.00 × (1 + 0.1)1 =
20,465.00 × 1.10 =
22,511.50
Start year 4.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
22,511.50 + 12 × 500.00 =
22,511.50 + 6,000.00 =
28,511.50
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
28,511.50 × (1 + 0.1)1 =
28,511.50 × 1.10 =
31,362.65
Start year 5.
Duration: 360 days = a full compounding period.
Add the periodic contributions to the balance:
31,362.65 + 12 × 500.00 =
31,362.65 + 6,000.00 =
37,362.65
Calculate the Future Investment Value
at the end of the compounding period:
37,362.65 × (1 + 0.1)1 =
37,362.65 × 1.10 =
41,098.92
[8] Compound interest amount, CI
Calculation formula:
CI = FV - (P + Tot. Contrib.)
CI - compound interest amount
FV - Future Investment Value
P - Principal (initial amount)
Tot. Contrib. - Total value of contributions
Calculate the compound interest amount:
CI =
41,098.92 - (500.00 + 30,000.00) =
41,098.92 - 30,500.00 =
10,598.92
Answer: